Członek tyskiego Klubu Gazety Polskiej odznaczony KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

Data utworzenia: 2018-03-31
Wszystkich odsłon: 48

Krzyż


Treść

Wśród działaczy opozycji demokratycznej, którzy odebrali Ordery Odrodzenia Polski oraz Złote Krzyże Zasługi, był członek tyskiego Klubu Gazety Polskiej, Roman Ptasiński. Odznaczenia wręczyli w imieniu Prezydenta Andrzeja Dudy - Sekretarz Stanu Andrzej Dera oraz Doradca Prezydenta RP, Przewodnicząca Zespołu ds. opiniowania wniosków o nadanie odznaczeń dla działaczy Opozycji Demokratycznej Irena Zofia Romaszewska. Wręczenie odznaczeń odbyło się na uroczystościach w Pałacu Prezydenckim 23 marca.

Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce,
za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej,
za upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski

 

Roman Ptasiński, aktywny obecnie działacz Klubu Gazety Polskiej w Tychach, to jedna z ikon, tyskiego antykomunistycznego ruchu oporu. Za swoją działalność, represjonowany i wyrzucony z pracy w KWK Lenin ( obecnie KWK Wesoła). Należał do grupy działaczy opozycyjnych w skład której wchodzili Andrzej Służalec, Wojciech Jabłoński, Tadeusz Smagacz, Jan Pluta, Józef Lisiecki, Waldemar Guzik, Bolesław Twaróg, Marian Kubic, Ignacy Stawarz, Świętej Pamięci Janusz Reidych, Dr Antonii Górka i Maria Jeziorna i inni. Wszystkie osoby z tej grupy były razem oraz z osobna rozpracowywane przez ówczesną służbę bezpieczeństwa i ponosiły konsekwencje prawne swojej działalności. Najpoważniejsze konsekwencje poniósł Andrzej Służalec skazany dwukrotnie za kolportaż,drukowanie i powielanie ulotek i innych materiałów , na kare więzienia w sumie spędził w więzieniu ponad dwa i pół roku.

Jesteśmy dumni z nich wszystkich, mamy ogromne szczęście że takie osoby jak Roman Ptasiński, Andrzej Służalec, Wojciech Jabłoński, Tadeusz Smagacz, Józef Lisiecki, Janek Pluta są członkami naszego klubu Gazety Polskiej . To właśnie dla takich Ludzi walczyliśmy w Tychach o Park Solidarności. To właśnie tacy ludzie pomagają nam odróżniać dobro od zła i prawdę od fałszu. Otrzymanie tak ważnego odznaczenia w roku stulecia Niepodległości przez członka naszego klubu, to wielka sprawa i zaszczyt. Osoby te stają się naszymi autorytetami i pomagają nam trzymać odpowiedni kurs. Kurs na Wolną i Solidarną Polskę.

Przewodniczący

Klubu Gazety polskiej w Tychach

Janusz Jabłoński

Roman Ptasinski

Roman Ptasinski

Roman

Roman