10 marca w Tychach

Data utworzenia: 2018-03-11
Wszystkich odsłon: 17

10 marca


Treść

Tyski Klub Gazety Polskiej 10 marca spotkał się na Mszy Św. w intencji Ojczyzny i Ofiar tragedii smoleńskiej. Msza odbyła się w kościele pw. Św Krzysztofa. Po mszy uczestnicy przeszli pod pomnik Smoleńsk 2010. Tym razem obchody tej przedostatniej miesięcznicy poprowadził wiceprzewodniczący klubu GP Zygmunt Grochowalski. Uroczystość rozpoczął Andrzej Czech modlitwą w intencji poległych w Smoleńsku. Następnie wiersz z Antologii Smoleńskiej odczytał Stefan Mazgaj z Solidarnych 2010. W trakcie obchodów Zygmunt Grochowalski odczytał Apel Klubów Gazety Polskiej.

Za miesiąc mija osiem lat od smoleńskiej tragedii. Przez osiem lat spotykaliśmy się by nie zginęła pamięć o tych co polegli w służbie Ojczyźnie. Trwaliśmy nie tylko w czasie deszczu czy mrozu. Trwaliśmy gdy spotykało się to z szyderstwami a nawet represjami. Historia marszy pamięci stanie się bez wątpienia ważnym elementem współczesnych dziejów naszego kraju. To unikalne poruszenie społeczne, od Warszawy, Krakowa aż po niewielkie miejscowości w Polsce i na świecie, tam gdzie żyją nasi rodacy, stała się ewenementem społecznej aktywności. Marsze, zrodzone z żałoby i bólu, są dzisiaj miejscem tworzenia patriotycznej wspólnoty. Kiedy pojawiły się po raz pierwszy, nikt nie sądził, że będą trwały aż osiem lat. Tyle lat trzeba było, żeby polegli w Smoleńsku zyskali prawo do pomnika w sercu Warszawy. W tym czasie powstało setki pomników i poświęconych im miejsc pamięci. Fundowano je na całym świecie: od miast w Gruzji, Żytomierza, Budapesztu, Essen, Pensylwanii i Chicago aż po niewielkie miejscowości w Polsce. Bez tego wielkiego ruchu społecznego to wszystko nie mogłoby się zdarzyć.

Kończą się co miesięczne marsze pamięci ale nasza pamięć będzie trwać, przede wszystkim o tych zginęli. Wdzięcznym sercem pamiętajmy też o tych co wytrwali.

W ósmą rocznicę stawmy się w Warszawie by razem pomodlić się za poległych, oddać im hołd przed pomnikiem na który tyle lat czekaliśmy. Niech ta historia będzie świadectwem zwycięstwa niepodległego ducha Polaków. Ducha, który nie upadł w chwili próby.

Kluby Gazety Polskiej „

Kończąc uroczystości zaproszono zebranych do wspólnego wyjazdu do Warszawy na rocznicowe obchody 10 kwietnia. Wyjazd taki będzie organizowany przez Klub GP w Tychach. Uroczystość zakończono Hymnem .

Janusz Jabłoński

Fotorelacja: Stefan Mazgaj

10 marca

10 marca

10 marca

10 marca

10 marca