1 marca - Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

Data utworzenia: 2018-03-01
Wszystkich odsłon: 16

1 marca


Treść

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest wspomnieniem tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, jest również okazją do upomnienia się o nich. Andrzej Czajkowski, cichociemny, dowódca walecznego plutonu "Ryś" z Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, prowadzony na śmierć zawołał: "Jeszcze się Polska o nas upomni"Przyszedł czas aby to czynić. Przyszedł czas aby Ojczyzna zaczęła pamięcią i szacunkiem spłacać dług zaciągnięty u swoich synów, którzy nigdy nie pochylili głowy przed bolszewickim jarzmem.

Klub Gazety Polskiej w Tychach, wspólnie z środowiskiem kibiców GKS Tychy oraz przedstawicielem Solidarnych 2010 złożył kwiaty pod tablicą poświęconą Żołnierzom Podziemia Niepodległościowego Antykomunistycznego. Tablica ta powstała z inspiracji kibiców GKS Tychy i została zamontowana na ścianie budynku przy Placu Baczyńskiego w lutym 2014r. Treścią tablicy jest fragment z piosenki Andrzeja Kołakowskiego pt. Przysięga.

Bo przysięgaliśmy na orła i na krzyż,
na dwa kolory, te najświętsze w Polsce barwy,
na czystą biel i na gorącą czerwień krwi,
na wolność żywym i na wieczną chwałę zmarłych”

Do wspólnego spotkania Klubowiczów i Kibiców doszło pod tablicą spontanicznie. Po wspólnym złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy wspomniano Żołnierzy Wyklętych, ich walkę oraz komunistyczne represje. Stefan Mazgaj z Solidarnych 2010 odczytał wiersz napisany przez ppor. WIN Andrzeja Mroczkowskiego pt. „Ostatni List do Matki”. Na koniec spotkania wspólnie odśpiewano Hymn Polski.

 Janusz Jabłoński 

Fotorelacja: Stefan Mazgaj zapraszamy

1 marca

 

1 marca

 

1 marca

1 marca